Meksyk. Informacje praktyczne


Meksyk. Informacje praktyczne

Informacje praktyczne
Pogoda w Meksyku
 • W wielu miejscach, na wielu stronach w internecie, można znaleźć porozrzucane informacje na różne meksykańskie tematy. Naszym celem jest zbieranie tych informacji i tworzenie przewodnika po Meksyku w języku polskim, którego obszerne i przejrzyście zaprojektowane działy pozwolą poznać kraj, przeniknąć jego kulturę, i ułatwią podróżowanie. Zaletą przewodnika powstającego na bieżąco w miejscu, o którym opowiada, jest jego aktualność. Serdecznie dziękujemy wszystkim, tak w Meksyku jak i w Polsce, którzy w sposób pośredni bądź bezpośredni, pomogli i pomagają nam w tworzeniu przewodnika, a których lista, dzisiaj bardzo długa, mamy nadzieje, będzie wciąż rosnąć. Lektura przewodnika to rodzaj podróży. Zapraszając do lektury, zapraszamy do dzielenia się z nami ciekawymi informacjami na temat Meksyku i współtworzenia przewodnika. Dobry przewodnik powstaje na bieżąco z każda kolejną podróżą. 

  (PDF 6MB) - Meksyk. Przewodnik dla zorganizowanych (i nie tylko)


  INFORMACJE PRAKTYCZNE

  Meksyk położony jest w strefie tropikalnej, pory roku niewiele różnią się od siebie i praktycznie cały czas występują tu wysokie temperatury, ok. 20-25 stopni C.

  Typowy dla strefy międzyzwrotnikowej podział roku na tzw. porę suchą, od listopada do kwietnia, w której prawie nie padają deszcze, i tzw. porę deszczową, od maja do października. W porze deszczowej prawie codziennie spada regularny, najczęściej krótkotrwały i obfity wieczorny deszcz, mimo swej specyfiki, praktycznie nie powoduje komplikacji w podróżowaniu w żadnym z miesięcy w roku.

  W górach północnego oraz środkowego i południowego Meksyku, gdzie występuje suchy klimat kontynentalny, może dochodzid do dużych różnic temperatur pomiędzy gorącymi dniami i chłodnymi nocami. Na nizinach, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz na półwyspie Jukatan, prawie zawsze spodziewad się należy wilgotnych upałów.

  PODRÓŻNY KUFER, czyli co warto ze sobą zabrać, a czego nie:

  Ubranie
  Walizki najlepiej pakowad według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej.
  Bawełniane koszule w jasnych kolorach, swobodne spodnie, lekkie buty, np. sandały. Bardziej praktyczne niż krótkie spodenki czy tzw. T-shirty, które na pewno warto ze sobą zabrad, mogą okazad się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią przed ostrym słoocem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę koniecznie czapka z daszkiem lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne. Wygodne buty! Strój raczej sportowy. Chod do odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagany specjalny strój i panuje duża dowolnośd w ubiorze, na ewentualne szczególne okazje przydad się może również coś bardziej eleganckiego, chodby na dnie walizki.
  Oprócz tego warto zabrad jeden nie za gruby sweter, jedną lekką kurtkę. Górskie poranki i wieczory mogą byd chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyd się w nawet samym środku pory suchej. Ręcznik nie będzie niezbędny; w pokojach hotelowych każdy będzie miał do dyspozycji czysty ręcznik, w hotelach w kurortach dodatkowo dostępne będą duże ręczniki plażowe.

  Zdrowie, podręczna apteczka
  Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkad w każdym mieście. Warto jednak zabrad ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, chod tu zaleca się raczej zapobiegad zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrad ze sobą wystarczającą ich ilośd na całą podróż.

  Produkty spożywcze
  Meksykaoskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, mogących byd źródłem przenoszenia bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety, nawet jeśli jest właściwie pakowane i przewożone, zakazem wwozu do Meksyku obłożone jest polskie mięso. Meksykaoskie jedzenie jest tanie, smaczne i bezpieczne, zaś przeżycia kulinarne są nieodłączną częścią samej podróży, z których nie warto rezygnowad.

  Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć:

  • wygodna i mocna, bezpiecznie zamykana torba lub walizka, najlepiej z kółkami - płyn lub inny środek przeciw komarom;
  • mocny filtr przeciwsłoneczny przeciw oparzeniom, do opalania - ewentualny transformator prądu z 110/115V (Meksyk) na 220/230V (Europa) dla nielicznych urządzeo, które mogą wymagad wyższego napięcia - dolary jako dewizy (raczej niż euro lub inne waluty), karty np. VISA, MC jako rezerwy;
  • suszarka będzie dostępna w wielu pokojach hotelowych; zawsze, podobnie jak żelazko, w recepcji lub u pokojówek;
  • waga bagażu głównego nie powinna przekraczad 23 kg na osobę (1 walizka), tzw. bagaż podręczny nie powinien przekraczad wagi 10 kg.


  Dokumenty:
  W podróży jedynym dokumentem, jaki będzie niezbędny jest paszport, ważny min. 6 miesięcy naprzód od daty wylotu, przy czym potrzebowad go będziemy przede wszystkim do przekroczenia granicy, natomiast nie jest konieczne, byśmy nosili go cały czas przy sobie i spokojnie można go schowad podczas podróżowania po Meksyku na dnie walizki lub w sejfie. Warto mied zawsze przy sobie polisę ubezpieczeniową.

  Aktualne informacje o Meksyku znajdują się na stronie MSZ

  Prognoza pogody
  Miasto Meksyk
  Pogoda - Miasto Meksyk
  Prognoza pogody
  Acapulco
  Pogoda - Acapulco
  Prognoza pogody
  Cancun
  Pogoda - Cancun
 

Grupa Destino:
 • Destino Mexico
 • Destino Polonia
 • Guadelupe
 • Club Destino
 • Sklep Meksykański
 • Hacjenda Cancun
 • Temazcal Cancun
 • Wyprawy w sedno sprawy