Kuba


Informacje praktyczne
Pogoda na Kubie
 • PODSTAWOWE INFORMACJE:

  Oficjalna nazwa: República de Cuba

  Powierzchnia: 110 860 km2

  Położenie:
  Kuba to kraj położony w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, wchodzący w skład Archipelagu Wielkich Antyli. Państwo kubańskie składa się z wyspy Kuba oraz otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de Juventud.

  System polityczny: republika socjalistyczna

  Ludność: 11 424 000

  Język narodowy: hiszpański

  Stolica: Hawana

  Ważne miasta: Hawana, Santiago de Cuba, Santa Clara, Bayamo, Cienfuegos, Pinar del Rio, Matanzas, Las Tunas, Trynidad, Camaguey, Holguin, Guantanamo

  Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO:
  • Camagüey- zabytkowa starówka XVII-XVIII w.
  • Castillo de San Pedro de la Roca- twierdza z XVII w.
  • Cienfuegos- zabytkowe centrum;
  • Hawana- Stare Miasto;
  • Park Narodowy Desembarco del Granma- skaliste klify, jaskinie;
  • Trinidad (Kuba)- kolonialna starówka;
  • Valle de Viñales- dolina tytoniowa;
  • Valle de los Ingenios- historyczne region uprawy trzciny cukrowej.

  Klimat i pogoda:
  Kuba objęta jest działaniem dwóch klimatów: podrównikowego wilgotnego i równikowego wybitnie wilgotnego w południowej części kraju
  Temperatury są wysokie, z ok. 330 dniami słonecznymi w ciągu roku, średnia roczna temperatura powietrza wynosi 25°C.
  Występują dwie pory roku: deszczowa (od maja do października) oraz sucha ( od listopada do kwietnia).
  Pod koniec lata i jesienią Kubę nawiedzają silne wiatry cyklonalne.
  Na wyspie występują orzeźwiające pasaty oraz wiatr od morza, którego wody mają temperaturę ok. 25 st. C.

   

  I

  II

  III

  IV

  V

  VI

  VII

  VIII

  IX

  X

  XI

  XII

  temperatura dzienna w st. C

  26

  27

  28

  31

  29

  30

  31

  32

  31

  29

  27

  26

  temperatura wody w st. C

  25

  24

  24

  24

  26

  27

  27

  28

  28

  28

  28

  27

  godziny słoneczne/dzień

  6

  6

  7

  7

  8

  6

  6

  6

  6

  6

  5

  5

  liczba dni deszczowych

  6

  4

  4

  4

  7

  10

  9

  10

  11

  11

  7

  6

  wilgotność powietrza

  61

  62

  64

  64

  65

  70

  71

  74

  75

  73

  68

  64


  INFORMACJE PRAKTYCZNE
  :

  Strefa czasowa:
  Obowiązuje strefa czasowa GTM -5, czyli czas jest o 6 godzin wcześniejszy niż w Polsce. Latem na Kubie obowiązuje czas letni.

  Napięcie elektryczne:
  110V lub 220V. Wtyczki posiadają płaskie wtyki dlatego żeby móc korzystać z europejskich urządzeń elektrycznych trzeba posiadać konwerter napięcia bądź przejściówkę.

  Kwestie pieniężne:
  Dolar amerykański został całkowicie wycofany z obiegu na Kubie w listopadzie 2004 r. W związku z tym obecnie na wyspie funkcjonują dwie oficjalne waluty: peso niewymienialne (CUP), często określane jako "moneda nacional" albo jako "peso cubano", oraz peso wymienialne (CUC), oficjalnie nazywane "peso convertible", a potocznie nieraz określane jako "chavito". Stosunek wartości CUC do CUP wynosi około: 1:24 przy sprzedaży i 1:25 przy zakupie.

  W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby, występująca w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso i 50, 25, 10, 5, 1 centavos.
  Peso convertible (CUC) jest oficjalną walutą, ale ma wartość wyłącznie na terytorium Kuby. Od kwietnia 2005 r. peso convertible ma wartość wyższą o 8% od dolara amerykańskiego, z którym jest sztywno związane, tzn. wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara.
  Ponadto operacja wymiany USD obłożona jest na terenie całego kraju obligatoryjnym 10 % podatkiem. Podatek ten nie dotyczy innych walut.
  Na terenie Kuby do obiegu dopuszczone są: Euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. W związku z tym na Wyspę bardziej korzystne jest zabranie Euro (niż dolarów), gdyż Euro można wymienić zarówno na CUC jak i na CUP bez ww. dodatkowego podatku. Euro jest ponadto przyjmowane oficjalnie w punktach sprzedaży towarów i usług w niektórych strefach turystycznych (np. w Varadero).
  Dolar USA, Euro, funt szterling, frank szwajcarski i dolar kanadyjski mogą być wymieniane na peso convertible (CUC) i na CUP w bankach i oficjalnych kantorach wymiany (sieci CADECA).
  Za peso niewymienialne (CUP) trudno jest cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Odwiedzający Kubę obcokrajowcy muszą nabywać większość towarów i usług - za wyjątkiem opłat za publiczny transport miejski i imprezy kulturalne oraz owoców, warzyw i mięsa wieprzowego na targu - za peso wymienialne (CUC), w sklepach dewizowych należących do sieci handlowych takich jak Tiendas Panamericanas czy Cubalse. Ceny są średnio 3-, 4-krotnie wyższe od polskich.

  Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, Master Card, VISA Electron, ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Zaleca się zatem przed wyjazdem z Polski konsultację we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.

  Wiza, przepisy wjazdowe:
  Obywatel polski udający się na Kubę zobowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista).Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby.
  Turysta zobowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu.

  Przed odprawą paszportową każdy turysta jest zobowiązany wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów.
  Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzekwują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie powyższego warunku.
  Przy wylocie z Kuby należy uiścić obowiązkową opłatę lotniskową w wysokości ok. 25 CUC. Wszelkie próby uchylenia się od tego obowiązku mogą się skończyć zatrzymaniem podróżnego w areszcie imigracyjnym.

  Przepisy celne:
  Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego.
  Na Kubę można wwieźć artykuły o wartości nieprzekraczającej 250 dolarów plus lekarstwa maksymalnie do 10 kg.
  Zabronione jest przywożenie świeżej żywności, roślin, materiałów wybuchowych, narkotyków oraz wydawnictw pornograficznych.
  Bez cła dozwolone jest wwiezienie 200 papierosów lub 50 cygar albo 250 g tytoniu, a także 3 litry wina lub innych napojów alkoholowych.
  Wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Bez rachunku potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 23 sztuki cygar pakowanych luzem.
  Nie zezwala się na wwóz zamrażarek, klimatyzatorów, odtwarzaczy video i magnetowidów, odtwarzaczy i nagrywarek DVD, kuchenek elektrycznych, mikrofalówek, urządzeń łączności radiowej, telefonów bezprzewodowych itd.
  Wskazane jest zadeklarowanie wwozu gotówki powyżej 5000 USD.
  Turysta, którego bagaż przekracza limit wagowy określony przez przewoźnika, musi wnieść opłatę na rzecz państwa kubańskiego.
  Normy CITES zakazują wywozu zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt.
  Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales - Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury.
  Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy posiadać zezwolenie Banco Nacional de Cuba.
  Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli.
  Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut.

  Przepisy prawne:
  Miejscowe władze ostro zwalczają przestępczość narkotykową. Za posiadanie i przemyt narkotyków lub środków odurzających bądź handel nimi grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności.
  Wysokie kary więzienia grożą również za organizowanie lub sprzyjanie nielegalnej emigracji obywateli kubańskich.
  Za kontakty z przedstawicielami funkcjonującej nielegalnie opozycji politycznej lub innych środowisk niezależnych (np. niezależnych bibliotek) grozi aresztowanie i wydalenie z kraju.
  Za każdy dzień pobytu w areszcie imigracyjnym pobierana jest opłata w wysokości 37 CUC.
  Strona kubańska w zasadzie przestrzega postanowień konwencji konsularnej podpisanej między Polską i Kubą. Na Kubie nie ma podatku VAT (ani innych podatków), w związku z czym cudzoziemcy nie mogą ubiegać się o odzyskanie przy wyjeździe podatku VAT za zakupione na Kubie towary.
  Cudzoziemcy nie mogą kupować gruntów na Kubie.

  Szczepienia, służba zdrowia:
   Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.
  Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami jak: ameba, lamblia, denga (w tym denga krwotoczna), krwotoczne wirusowe zapalenie spojówek.
  Najczęściej jednak występują zatrucia pokarmowe, w szczególności potrawami z owoców morza.
  Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać niemytych warzyw i owoców.
  Odradza się spożywania sałaty i rzodkiewek.
  Częste są również przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i nagłymi skokami ciśnienia (zwłaszcza w okresie cyklonów tropikalnych).
  W niektórych większych hotelach jest lekarz pierwszego kontaktu (koszt wizyty to ok. 30 CUC).
  Apteki międzynarodowe oferują leki w bardzo ograniczonym zakresie, a ich ceny są bardzo wysokie. 

  Bezpieczeństwo:
  W ostatnich latach na Kubie znacznie wzrosła przestępczość pospolita, głównie ze względu na zubożenie społeczeństwa. Coraz częściej zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych. Nasila się liczba napadów rabunkowych z użyciem broni. Częste są włamania do samochodów, kradzieże torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego i telefonów komórkowych. Sprawcy tych przestępstw są zdeterminowani i brutalni.
  Nie należy liczyć za bardzo na pomoc policjantów, patrolujących przez całą dobę najważniejsze punkty w atrakcyjnych turystycznie miastach.
  Zdarzają się przypadki wyłudzania drobnych kwot przez policjantów, którzy zatrzymują pojazdy z wypożyczalni (na rejestracji turystycznej) pod pretekstem wykroczeń komunikacyjnych.
  W stolicy należy unikać poruszania się, zwłaszcza po zachodzie słońca, po takich dzielnicach jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colón, ulice Amistad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lavton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron, Arroyo Naranjo.
  Należy unikać zawierania przypadkowych znajomości. Tubylcy, którzy się przesadnie spoufalają, są podejrzanie przyjacielscy, uprzedzająco wylewni i skorzy do wygłaszania krytycznych uwag pod adresem panującego reżimu, mogą się okazać agentami, prowokatorami lub zwykłymi naciągaczami. Dotyczy to również prostytutek, które często są na usługach tutejszych służb bezpieczeństwa.
  Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży, itd.

  Dodatkowe informacje:
  Istnieje możliwość przekazania środków pieniężnych z Polski. Operacji tej dokonuje się za pośrednictwem Agencji ASISTUR S.A. (adres w Hawanie j.w.; tel. /537/ 862-86-24, 862-87-94, fax /537/ 866-55-67). Środki winny być przekazane via Dresdner Bank Lateinamerika – Hamburg (bank korespondent) na rzecz ASISTUR (beneficjent), numer konta: 000769, kod SWIFT: BFICCUHHXXX, do Banco Financiero Internacional S.A., adres banku: 5ta Ave. Esq. 92, Playa, La Habana, Cuba. Wpłata musi być dokonana w euro. Agencja Western Union realizuje wyłącznie limitowane przekazy pieniężne z terytorium USA na rzecz osób zamieszkałych na stałe na wyspie.
  Bardzo słabo funkcjonuje komunikacja miejska.
  Robienie zdjęć lub kręcenie filmu w celach zawodowych lub komercyjnych, z użyciem sprzętu profesjonalnego, wymaga odpowiedniego pozwolenia. Jego brak może być przyczyną konfiskaty filmu i wypisania mandatu.
  Koszt połączenia telefonicznego z Polską to ok. 4,5 7 CUC za 1 minutę.

  Telefony:
  Żeby zadzwonić na Kubę należy wybrać: 00-53-prefiks regionu-numer abonenta
  Żeby zadzwonić z Kuby należy wybrać: 119-prefiks kraju-numer abonenta
  Biuro numerów: 113
  Zamawianie rozmów międzynarodowych na koszt rozmówcy: 09
  Pogotowie i pierwsza pomoc: Hawana - 40 50 93, Santiago - 22 61 85
  Policja: Hawana - 86 77 77, Santiago - 22 61 16
  Straż pożarna: Hawana - 86 75 55, Santiago - 22 61 15

  Ambasady i placówki dyplomatyczne:

  Ambasada RP
  Calle G no. 452 esq. 19, Vedado
  Ciudad de Habana apartado 6650
  La Habana Cuba, Zona Postal: 6
  Tel.: (0-0537) 66-24-39/40
  Fax: 66-24-42
  e-mail: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl

  Ambasada Republiki Kuby
  Warszawa, ul. Rejtana 15 lok. 8
  02-516 Warszawa
  Tel.: (0-22) 848 17 15, 646 11 78
  Fax: (0-22) 848 22 31
  e-mail: ambacuba@medianet.pl

  Zakupy:
  Cygara – sprzedawane przez ulicznych handlarzy zazwyczaj nie są produktami wysokiej jakości; na pudełku oryginalnych kubańskich cygar powinien widnieć napis „Hecho in Cuba totalmente a mano”, opaska z napisem „Habanos” oraz pieczęć
  Rum – jego cena zależy od gatunku, wieku i jakości; najsłynniejszy jest „Havana Club”, a najczęściej spotykany „Silver Dry”
  Sztuka – aby wywieźć z Kuby dzieło sztuki należy zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty, w załatwieniu których pomagają sprzedawcy w galeriach bądź na targach
  Rzemiosło – dostępny jest szeroki wybór produktów rzemieślniczych wykonanych m.in. z nasion, muszli, bambusa, bananowca itp.
  Perfumy – najbardziej znaną fabryką produkującą perfumy i kosmetyki jest Suchel Yamacho, a wśród najpopularniejszych zapachów wymienić należy Coral Negro oraz Mariposa

  Bogactwa kulinarne:
  Najpopularniejsze dania „cocina criolla” czyli narodowej kuchni kubańskiej to:
  - pieczeń wieprzowa z congrís (ryż z czarną fasolą) bądź smażonym bananem
  - zupa z wieprzowiny i fasoli – potaje
  - zupa minestrone z warzyw i mięsa – ajiaco

  Napoje alkoholowe:
  Rum – trunek narodowy
  Piwo – najpopularniejsze marki to Cristal i Bucanero, Hatuey

  HISTORIA:
  1902 - proklamowanie republiki Kuby pod  protekcją USA
  1925- przejęcie władzy i początek dyktatury generała Machado y Morales
  1933 - obalenie rządów Moralesa (bunt sierżantów kierowany przez Fulgencio Batistę)
  1940- 1944 - prezydentura Fulgencio Batisty
  1952 - zamach stanu i początek dyktatury Batisty
  26 lipca 1953 - nieudany atak Fidela Castro na koszary Moncada w prowincji Oriente.  Fidel zostaje skazany na 15 lat więzienia - opuszcza zakład karny 15 maja 1955 roku
  1955 - reorganizacja ruchu rewolucyjnego przez Castro (tzw. Ruch 26 Lipca) i zbieranie ochotników do oddziałów partyzanckich w Meksyku
  2 grudnia 1956 - klęska Castro i oddział buntowników na Kubie. Ci, którzy ocaleli (m.in. brat Fidela Raul Castro oraz Ernesto Che Guevara) wycofują się w góry, skąd kontynuują walki partyzanckie
  1959 - wejście 9-tysięcznej armii partyzanckiej Castro do Hawany, zmuszenie Batisty do oddania władzy - Castro zostaje premierem, nacjonalizuje przemysł, banki, konfiskuje własność amerykańskich firm i obywateli
  17-19 kwietnia 1961 - fiasko inwazji uchodźców kubańskich w Zatoce Świń zorganizowanej przez CIA,  zerwanie przez USA stosunków dyplomatycznych z Kubą
  1962 - wprowadzenie przez USA embargo handlowego i blokady morskiej Kuby i wpisanie jej  na listę krajów popierających terroryzm
  1972 -  zatwierdzenie przez KomunistycznąPartię Kuby nowej socjalistycznej konstytucji - Castro zostaje prezydentem
  1972 - wstąpienie Kuby do RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej założonej w 1949 roku przez Stalina
  1980 - wielka emigracja przeciwników dyktatury - około 120 tys. ludzi odpłynęło z portu Mariel do Stanów Zjednoczonych
  1991 -  załamanie gospodarcze na Kubie spowodowane upadkiem ZSRR
  1993 - nasilenie przez USA embargo w stosunku do Kuby; Castro legalizuje dolara amerykańskiego oraz dopuszcza prywatną działalność gospodarczą
  1992 - zmiana konstytucji, dopuszczająca prywatną działalność gospodarczą oraz swobodę praktykowania religii
  1998 - pielgrzymka papieża Jana Pawła II i spotkanie z Fidelem Castro
  2003 - ostra międzynarodowa krytyka spowodowana prześladowaniami przeciwników reżimu
  31 lipca 2006 -  tymczasowe przekazanie przez Fidela władzy nad państwem bratu, Raulowi spowodowane operacją przewodu pokarmowego

  Święta państwowe:
  1 stycznia - Dzień Wyzwolenia, rocznica zwycięstwa rewolucji
  1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy
  25, 26, 27 lipca - obchody rocznicy szturmu na koszary Moncada 16 lipca 1953 roku
  10 października - początek wojen o niepodległość
  25 grudnia - Boże Narodzenie

  Wydarzenia cykliczne:
  Styczeń
  1 Stycznia – Dzień Wyzwolenia – rocznica zwycięstwa rewolucji
  Feria International de Artesanias – Hawana – Międzynarodowe Targi Rzemiosła

  Luty
  Feria International del Libro – Międzynarodowe Targi Książki

  Marzec
  Festival de Monólogs y Unipersonales – Hawana – Festiwal Monologów
  Taller International de Teatro de Titeres – Matanzas – Międzynarodowe Warsztaty Teatru Kukiełkowego

  Kwiecień
  La Huella de España – Hawana – Święto poświęcone śladom kultury kubańskiej wywodzącej się z Hiszpanii
  Festival de Arety Danzario – Hawana, Camagúey – Festiwal Sztuki Tanecznej

  Maj
  1 Maja – Międzynarodowe Święto Pracy
  Fiesta National de la Danza – Santa Clara – Narodowe Święto Tańca

  Czerwiec
  Encuentro de Bandas de Concierto – Bahamo – koncerty zespołów muzycznych na świeżym powietrzu
  Karnawal w Hawanie
  Jornada Cucalambeana, Encuentro Festiva Iberamericano de la Décima – Las Tunis – Festiwal kubańskiej kultury ludowejLipiec
  25, 26, 27 lipca – rocznica szturmu na koszary Monada 26 lipca 1953 roku
  Fiesta del Fuego – Santiago de Cuba – Święto Ognia
  Karnawał w Santiago

  Sierpień
  Festival International de Música Popular „Benny Moré” – Cienfuegos – Międzynarodowy Festiwal Kubańskiej Muzyki Popularnej

  Wrzesień
  Fiesta del Virgen del Dobre – Santiago de Cuba – Święto Matki Boskiej z Dobre
  Festival de teatro de la Habana – Festiwal Teatralny w Hawanie

  Październik
  10 Października – początek wojny o niepodległość
  Festival de la Habana de Música Contemporánea – Festiwal Muzyki Współczesnej w Hawanie
  Fiesta de la Kultura Iberamericana – Holgúin – Święto Kultury Hiszpańskiej

  Listopad
  Salón de Arte Cubano Contemporáneo – Hawana – Salon Współczesnej Sztuki Hiszpańskiej
  Festejos de San Cristóbal de la Habana – święto założenia miasta
  Festiwal International de Coros – Santiago de Cuba – Międzynarodowy Festiwal Chórów

  Grudzień
  25 grudnia – Boże Narodzenie
  Festival International del Nuevo Cine latino–americano – Hawana – Międzynarodowy Festiwal Nowego Kina Latynoamerykańskiego
  Fiesta de Guentanamera – Guantánamo – Święto religii afrokubańskiej
  Parradas di Remediom – Remediom – Festiwal Ludowy

  Aktualne informacje o Kubie znajdują się na stronach MSZ

  Prognoza pogody
  Hawana
  Pogoda - Hawana
  Prognoza pogody
  Varadero
  Pogoda - Varadero
  Prognoza pogody
  Santiago de Cuba
  Pogoda - Santiago de Cuba
 

Grupa Destino:
 • Destino Mexico
 • Destino Polonia
 • Guadelupe
 • Club Destino
 • Sklep Meksykański
 • Hacjenda Cancun
 • Temazcal Cancun
 • Wyprawy w sedno sprawy